Blog > Komentarze do wpisu
Jak pasteryzowac przetwory?
pasteryzowanie w piekarniku:

" Słoiczki (...) 250 ml i 500 ml. Nakładam do nich gorący dżem, zakręcam nakrętki, ustawiam na blasze takiej do ciasta, po czym wkładam na 8-10 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni C. Potem wyjmuję i ustawiam zwyczajnie na drewnianej deseczce, żeby ostygły."

zrodlo: www.forumogrodnicze.info

"Pasteryzowanie to poprostu podgrzanie do odpowiedniej temperatury produktu, aby się nie psuł. Krok po kroku: np. grzyby w słoiku. Dobry słoik+dobra zakrętka to połowa sukcesu. Garnek z wodą a na jego dnie np. złożona ściereczka lub gazeta, aby słoik nie dotykał zbyt gorącego dna. Wody prawie po brzeg zakrętki. Zapalamy gaz. No i ze 20 minut gotujemy. I to wszystko."

zrodlo: www.bio-forum.pl

WEKOWANIE
Przetwory mięsne- czyli gulasz, kotlety mielone (bez cebuli), kotlety schabowe, zwoje kiełbasy a najlepiej pieczeń lub np duży filet z piersi indyka upychasz w słoiki (szczelnie, bez wolnego miejsca), zalewasz czymś, no sosem, czy tłuszczem ze smażenia (najlepszy niestety jest smalec), zakręcasz nakrętkę (wszystko musi być wyparzone) I gotujesz w wodzie po godzinie (minimum 30 min) przez 3 dni. Żeby nie było watpliwości: codziennie po 30-60min w zależności od tego czy przetwory były miekkie czy twarde. Zakręcasz na maksa dopiero po zakończeniu procesu wekowania (moment wyjęcia już do przygotowania do przechowania). Potem słoiki stawiasz do góry dnem, a przewracasz dopiero po całkowitym wystygnięciu! Wtedy masz pewność, że mięso może być przechowywane długo i w każdych warunkach.
Kiedyś na wakacje jeździliśmy z wekami w gorące klimaty i nigdy nie było kłopotów.
Przez drogę słoiki muszą być przechowywane w temp. nie przekraczającej 15 st. czyli głęboko w bagażniku, potem rownież, a najlepiej w lodówce. Po otwarciu zawsze sprawdz czy nie są zepsute.

zrodlo: www.cro.pl/forum/

ja smaże, pieke miesa w calosci, potem kroje w plastry, wkladam do sloika kilka plastrow, zalewam tym tłuszczem, oczywiscie nie sa przykryte w całosci bo skad tyle tluszczu (pieke na oliwie) zakrecam sloik i gotuje ok 30-40 minut na bardzo malutkim ogniu, wyciagam obracam do gory dnem i studze, nigdy mi sie to nie popsulo. Pulpety, golobki podobnie, tylko cale przykryte sosem.

zrodlo: www.cro.pl/forum

Pasteryzowanie
Często w przepisach na przetwory zaleca się ich pasteryzowanie. Zabieg ten mający na celu zniszczenie wszelkich drobnooustrojów, drożdży i bakterii to nic innego jak ogrzewanie produktów do określonej temperatury.

Pasteryzowanie w domowych warunkach polega na podgrzaniu słoików do temperatury powyżej 60 stopni i niższej od 100 stopni. Można to robić na 2 sposoby - w piekarniku - i jest to metoda łatwiejsza i polecana przeze mnie, lub tradycyjnie "na mokro" - dużo przy niej zabawy i można się poparzyć.

Pasteryzacja "na sucho" w piekarniku:

1. przygotuj przetwory według przepisu, przełóż je go czystych, wyprażonych słoików, zostawiając 2-3 cm od górnej krawędzi, nałóż zakrętki i je zakręć,
2. słoiku ustaw na blasze i wstaw do zimnego piekarnika,
3. ustaw piekarnik (grzanie z góry i z dołu) na temperaturę 130 stopni i pasteryzuje przetwory przez 60 minut (lub tyle, ile podaje szczegółowy przepis) od momentu osiągnięcia przez piekarnik żądanej temperatury,
4. po wystudzeniu przetwory nadają się do przechowywania. Jeśli obawiasz się, że słoik może pęknąć i pobrudzić blachę, podłóż pod nie kilka warstw grubego papieru.

Pasteryzacja "na mokro" krok po kroku:

1. przygotuj przetwory według przepisu, przełóż je go czystych, wyprażonych słoików, zostawiając 2-3 cm od górnej krawędzi, nałóż zakrętki lekko je zakręć,
2. do dużego (co najmniej 10 litrów) garnka włóż drewnianą kratkę lub kilka warstw czystego papieru,
3. do garnka wstaw słoiki z przetworami, tak zostały między nimi około 2 cm miejsca,
4. do garnka wlej zimną wodą do 3/4 wysokości słoików,
5. przykryj garnek i zacznij go podgrzewać,
6. od momentu zagotowania utrzymuj w stanie delikatnego wrzenia, na możliwie najmniejszym ogniu przez 20-30 minut, lub tyle, ile zaleca przepis,
7. po zakończeniu pasteryzowania wyjmij słoiki (prze ściereczkę i ostrożnie, bo przecież są gorące), dokręć (również bardzo uważając) zakrętki, odstaw do wystygnięcia.

Aby mieć jeszcze większą pewność, ze przetwory będą trwałe, proces pasteryzacji można powtórzyć na drugi dzień.

zrodlo: www.cincin.cc
piątek, 27 maja 2011, pineska4o

Polecane wpisy

* STRONA GLOWNA *

Znalazles niedzialajacy link? Daj znac.

Print this page Print this page

powered by Answers.com